Nie każdy dobrze czuje się na siłowni lub w basenie. Niektórzy szukają czegoś innego, sportu, który może zawładnąć całym życiem i większością wolnego czasu, ale i przynieść nieskończoną satysfakcję. Jeździectwo, bo o nim mowa to angażujące hobby, które cieszy się wciąż rosnącą popularnością dzięki różnorodności korzyści, jakie przynosi pasjonatom jazdy konnej. Niestety, jak większość sportów, istnieją czynniki uniemożliwiające praktykowanie tego wspaniałego hobby.
Początki jeździeckiej przygody
Wielu z nas zadaje sobie teraz pytanie - ale jak zacząć? Na pewno nie trzeba mieć własnej stajni lub konia z rodowodem. Na początek wystarczy zapał i przede wszystkim miłość do zwierząt. Unikalność tego sportu leży właśnie w niezwykłej relacji człowieka z koniem. Stają się partnerami, więc muszą sobie ufać. Często nazywa się ich “parą”.
Po zapisaniu się do szkółki jeździeckiej możemy wypożyczyć od niej kask. Oczywiście kluczowe jest znalezienie stajni świadczącej usługi nauki jazdy konnej pod opieką wykwalifikowanego instruktora z uprawnieniami wydanymi przez Polski Związek Jeździecki. Nauka jazdy konnej zaczyna się od jazdy na lonży w stępie. Na samodzielne kierowanie koniem przyjdzie czas po opanowaniu szeroko pojętych podstaw. Wszystko rozbija się o zdobycie wiedzy na temat zachowania konia, bez tego żaden postęp nie będzie możliwy.
Czego uczy obcowanie z tymi pięknymi zwierzętami? Przede wszystkim stajemy się empatyczni, ponieważ musimy być wyczuleni na zachowania i potrzeby stworzenia, z którym chcemy współpracować. Jeździectwo to także nauka pokory - koń nie zawsze będzie nas słuchał, zwłaszcza na początku naszych zmagań. Nie możemy się poddawać, a zamiast tego powinniśmy skupić się na kształtowaniu więzi ze zwierzęciem. Jazda konna to dla jeźdźca okazja to odbierania środowiska wszystkimi zmysłami angażuje go całego w to, co robi.
Zdrowa aktywność fizyczna
Zaletą tego sportu, a zarazem hobby jest możliwość praktykowania go w każdym wieku. Konno można jeździć dla własnej przyjemności, odprężenia i obcowania z naturą, ale można też trenować pod okiem profesjonalistów i startować w zawodach. Małym jeźdźcem może stać się nawet trzyletnie dziecko. Z drugiej strony, nigdy też nie jest za późno na próby jeżdżenia konno. Niezależnie jednak od tego, w jakim jesteśmy wieku, przed rozpoczęciem nauki własnej lub naszego dziecka, powinniśmy zorientować się, czy występują u nas jakiekolwiek przeciwwskazania do uprawiania tego sportu. Jednym z nich może być alergia na końską sierść, trudna do wykrycia przed bliższym kontaktem z koniem. Inną istotną przeszkodą, nie tylko dla jazdy konnej, ale dla każdego sportu, mogą być schorzenia kręgosłupa i bioder. Podczas jeżdżenia w siodle uruchamiamy inne partii mięśni niż przy codziennych aktywnościach. Nie powinniśmy się więc przeforsowywać i przesadzać z wysiłkiem na początku. Później sami poczujemy, że stopniowo rozbudowujemy potrzebne grupy mięśni i będzie nam łatwiej koordynować ruch konia.