Jedyne, co jest nam potrzebne, aby wejść na nadmorski klif, to odwaga i zacięcie. Wystarczy polecieć. Latanie na paralotni nie zalicza się do tanich zainteresowań, jednak jest to jedyna możliwość, przy której nie potrzebujemy wielkiego doświadczenia, by móc wzbić się ponad szczyty. Gdy wszystkie marzanny zostaną zatopione, nadejdzie wiosna, a wtedy na różnych klifach (Orłów, Krynica Morska, Jastrzębia Góra) możemy znaleźć pierwszych amatorów tego sportu, którzy przygotowują się do wzbicia w górę. Co trzeba zrobić, aby do nich jak najszybciej dołączyć?
Najszybszy sposób na latanie
Rozpocznijmy od najprostszego i najszybszego sposobu. Jeśli nie chcesz spędzać czasu na szkoleniach, ponieważ zależy Ci na tym, aby po prostu spróbować, to zdecydowanie powinieneś zastanowić się nad wyborem lotu w tandemie z instruktorem. On właśnie zajmie się wszystkim innym, a Ty możesz oddać się w pełni magii latania. Cena za takie doświadczenie powinna zamknąć się w 200 złotych, a sam lot trwa ok 20 minut. Dłuższe loty nie są wskazane dla osób niedoświadczonych, ponieważ po tym czasie możemy mieć kłopoty z błędnikiem. Również sama temperatura powinna być optymalna (koniecznie brak opadów), a wiatr nie powinien wiać z siłą większą niż 5-10 m/s.
Licencja - z czym to się wiąże?
Na osoby, które po tej próbie zdecydują, że jest to sport, który chciałyby kontynuować, czeka propozycja profesjonalnego szkolenia, dzięki któremu będą oni mogli latać samodzielnie. Po takim szkoleniu otrzymuje się specjalną do tego licencję. Dlaczego powinniśmy poświęcać swój czas na zdobycie takiego dokumentu? Według instruktora ze szkoły Klif Paralotnie - nie można uprawiać tej dyscypliny na własną rękę, ponieważ jeśli chcemy bezpiecznie latać, to potrzebujemy odpowiedniego przygotowania, a osoby, które chcą zajmować się lataniem na paralotni, nie potrzebują żadnych badań lekarskich, prócz właśnie takiej licencji.
Jak wygląda takie szkolenie? Najpierw musimy nauczyć się podstaw odpowiedniego mocowania sprzętu oraz skrzydeł. Później powoli próbujemy oderwać się od podłoża, na początek przy asyście instruktora, a potem samemu. Paralotnia to bardzo precyzyjne urządzenie. Punkt lądowania możemy zaplanować tu co do metra, dlatego warto poznać podstawy, prowadzące do perfekcji. Skutkiem niedouczenia tutaj może być “przypadkowe” lądowanie na drzewie, a jeśli w takim właśnie momencie spotka Cię policja, to na pewno zapyta Cię o posiadanie licencji, a jej brak będzie skutkować karą.
Potrzebny sprzęt
Kiedy adept ukończy kurs, to może pozwolić sobie na latanie indywidualne lub na wypożyczanie specjalistycznego sprzętu. Choć w sam sport warto inwestować, to sama paralotnia nie jest tanim zakupem. Jej całkowity koszt, razem ze wszystkim, co jest niezbędne do latania, wynosić będzie kilkanaście tysięcy złotych. Prócz opisywanych wyżej lotów “żaglowych”, możemy zdecydować się również na loty termiczne, które wykorzystują siłę prądów powietrznych i pozwalają wznieść się nawet na 700 metrów.
Decyzja zależy do Ciebie, jednak najważniejsze jest to, abyś nie zaczynał swojej przygody z paralotnią bez instruktora u boku.