• 5 czerwca 2023

Osobiste zainteresowania i prywatne sposoby na spędzanie czasu – to właśnie kryje się pod pojęciem ”hobby”. Ten aspekt życia zazwyczaj kojarzony jest z funkcjonowaniem pozazawodowym, jednak okazuje się, że może znacząco wpłynąć na karierę. Jaki jest związek hobby z zawodowym rozwojem oraz jakie znaczenie mają prywatne zainteresowania dla potencjalnego pracodawcy?

Hobby jako atut

Samorozwój jest w życiu codziennym równie ważny, jak praca. Rozwój nie musi wcale oznaczać wyłącznie kariery zawodowej, gdyż poza tym aspektem życia, istotne jest spełniane własnych marzeń i realizowanie pasji. To oczywiste, ale dlaczego hobby jest walorem w oczach pracodawcy? Ludzie mający pasje i realizujący osobiste cele postrzegani są jako bardziej szczęśliwi, lepiej zorganizowani i pozytywnie nastawieni do życia. Postrzeganie to nie jest wcale dalekie od rzeczywistości. Hobby spełnia szereg funkcji w życiu człowieka i jest wiele powodów, dla których warto je mieć!

Korzystny wpływ na funkcjonowanie psychiczne i emocjonalne

Choć brzmi to dość górnolotnie, sposób spędzania czasu po pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego człowieka. Wolne chwile można poświęcić na sen, oglądanie telewizji czy granie na smartfonie – to powszechne sposoby wykorzystywania każdej wolnej minuty. Jednak czynności te nie mają zbyt pozytywnego wpływu na działanie ludzkiego układu nerwowego i nie pozwalają do końca się zregenerować. Oczywiście sen jest ważny, jednak jego nadmiar również okazuje się niezbyt korzystny. Tu do dzieła wkracza hobby, które pozwala wyciszyć stres, uspokoić nerwy i zredukować napięcie. Niezależnie od rodzaju podejmowanej aktywności, samo pozytywne nastawienie do niej potrafi zdziałać cuda!

Pozytywny wpływ na przebieg rozmowy kwalifikacyjnej...

W CV istnieje specjalne pole, w którym należy pokrótce opisać swoje zainteresowania. Pozostawienie go pustego jest trochę ryzykowne, zwłaszcza jeśli na dane stanowisko jest wielu kandydatów. Pracodawcy preferują ciekawe, oryginalne i przykuwające uwagę zgłoszenia, a hobby jest jednym z elementów, w których można zaszaleć! Intrygujący zapis z pewnością skłoni rekrutera do zaproszenia kandydata na rozmowę i bliższego poznania. Warto jednak pamiętać, aby nie szaleć za bardzo... Zbyt kontrowersyjne czy wręcz wulgarne zapisy z pewnością nie spotkają się z aprobatą.

… i rozwój kariery!

Hobby może stać się inspiracją do tworzenia własnych, niebanalnych i niestandardowych projektów. Jest też świetnym motywatorem do działania – każdy chciałby na co dzień robić to, co lubi i jednocześnie na tym zarabiać. Wystarczy znaleźć sposób na zamienienie swoich zainteresowań w biznes, stworzyć plan i można ruszać z rozwojem działalności! Na bazie pasji można także budować swoje kontakty społeczne, a jak wiadomo – często przypadkowa, poznana na gruncie prywatnym osoba może stać się istotnym fundamentem rozwoju kariery zawodowej. Jak zatem widać – warto mieć hobby i rozwijać zainteresowania!

 

Top