• 30 marca 2023

Koszula jest codziennym elementem garderoby każdego mężczyzny i zazwyczaj czynności z nią związane, ograniczają się do sięgnięcia po nią do szafy. Jednak warto pamiętać o tym, że w każdej chwili może wypaść nam specjalna okazja, która będzie od nas wymagać wyboru innej, nowej propozycji. W tym artykule znajdziesz wskazówki do tego, jak odpowiednio przygotować się do kupna eleganckiej koszuli męskiej, pasującej do twojego stylu.

Odpowiednia tkanina

Odpowiednia tkanina to przede wszystkim wygląd materiału, a materiał to też kwestia ceny. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na grubość włókien, z której została wykonana koszula. Te z wyższych półek, uszyte z tkanin typu 2-ply, zostały wykonane z nici, skręconych z dwóch włókien, co oznacza dużą odporność na wgniecenia.

Uniwersalna koszula wykonywana jest z bawełny. Materiał ten stanowi podstawę w męskiej garderobie! Zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, jednak musimy uważać na wgniecenia, które łatwiej mogą powstać przy zakładaniu koszuli z bawełny.

Alternatywą do dwóch pozostałych jest koszula lniana. Jest ona mniej formalna i doskonale sprawdzi się do letnich stylizacji, zupełnie tak samo, jak koszula jeansowa.

Sam kołnierzyk, a może coś jeszcze?

Kołnierzyki przy męskich koszulach są przeważnie usztywniane, co dodaje im schludnego wyglądu. Przeważnie nosi się koszule z fiszbinami w kołnierzyku, które powinno wyjmować się przed praniem i wkładać po wyprasowaniu koszuli. Jeśli koszula ma kołnierzyk z wąsko rozstawionymi końcami, to możemy rozważyć do tego dodatek w postaci wąskiego krawata (oczywiście rozważając odpowiednią kolorystykę).

Kołnierzyk wraz z dodatkami należy dobierać według typu urody. Dla mężczyzn o okrągłych czy kwadratowych twarzach dobry będzie prosty kołnierzyk, a dla smukłych twarzy, należy wybrać model z szeroko rozstawionym kołnierzem.

Mankiety

Najpierw powinniśmy dobrać długość rękawa koszuli i rodzaj mankietów. Rękaw koszuli powinien sięgać za nadgarstek około 1 cm. Do wyboru mamy dwa rodzaje mankietów. Pierwsze to mankiety zapinane na spinki, nadające stylizacji formalny charakter, zakładane na wyjątkowe okazje do krawata czy muchy. Drugie to koszule z mankietem na guziki, które są niewątpliwie bardziej powszechne i tradycyjne, zapewniają elegancki wygląd na co dzień. Mankiety zapinane mogą  być na jeden, dwa, bądź trzy guziki.

Rozmiar koszuli - jak dopasować?

Rozmiar wyznaczamy, jednocześnie zwracając uwagę na rozmiar kołnierzyka i samej koszuli. Przy kołnierzyku należy zmierzyć obwód szyi, tak aby przylegał on do niej, ale żeby po zapięciu ostatniego guzika, pozostała minimalna przestrzeń między nim a szyją. Rozmiar koszuli określamy przez wzrost. Aby koszula była dobra, należy ją przymierzyć oraz zwrócić uwagę na to, czy rękawy są odpowiedniej długości. Dobrze dobrana koszula powinna przylegać do ciała, jednocześnie pozostawiając miejsce na swobodny ruch. Ważna jest też długość koszuli. Należy unieść ręce do góry, aby upewnić się, czy nie wysuwa się ona ze spodni.

Kolor

Biały kolor to klasyk, jednocześnie przy formalnych okazjach jest on najbezpieczniejszy. Na tle bieli najlepiej prezentuje się każdy dodatek w postaci muchy czy krawata. Jeśli jednak chcemy wybrać koszulę ze wzorkami, to musimy zadbać o bardziej stonowane dodatki oraz o kolor dobrany odpowiednio do karnacji.

Top