To pytanie, na które odpowiedź jest kluczem do perfekcyjnego pierwszego wrażenia każdego elegancko ubranego mężczyzny. Dobór krawata do stroju jest źródłem dylematów i nierzadko wpadek. Wielu krawaciarzy błędnie uważa, że jedyne czym powinni się kierować to wzór i kolor koszuli. Jest ona jednak tylko częścią składową wszystkich czynników wpływających na wybór odpowiedniego krawata. Powinien on pasować do całości stroju. Pomóc w odpowiednim zestawieniu elementów może wyczucie w łączeniu kolorów, które jednak nie każdy posiada. Na szczęście istnieją na to sprawdzone wskazówki.
Cenione klasyki w dziedzinie krawatów
Jedną z polskich marek, która oferuje dobre jakościowo krawaty o przystępnej cenie jest Republic of Ties. Większość jest wykonana z jedwabiu i posiada ciekawą kolorystykę oraz wzornictwo. Korzystać z nich mogą również mężczyźni o niestandardowym wzroście. Dla nich przygotowano linię krawatów dłuższych o 12 cm od zwykłych modeli.
Istnieje szereg metod, którymi można się kierować przy doborze krawata do koloru reszty elementów ubioru. Zawsze jednak możemy pozostać przy sprawdzonym klasycznym rozwiązaniu. Trzy uniwersalne barwy, czyli granat, bordo i ciemna zieleń pasują do większości podstawowych kolorów garniturów i koszul. Warto więc mieć w swojej kolekcji przynajmniej dwa z tych wariantów. Ostatnia propozycja może wydawać się nieoczywista - ciemna zieleń nie jest jeszcze bardzo popularna w Polsce, jednak niewątpliwie należy ją docenić za łatwość komponowania z wieloma barwami. Krawaty oczywiście nie muszą być gładkie. Powyższe barwy świetnie wyglądają jako tło dla białych groszków.
Koordynacja kolorystyczna
Nie musimy kierować się zawsze najbardziej bezpieczną metodą, jeśli tylko poznamy kilka zasad łączenia kolorów. Po pierwsze, możemy postawić na kombinację tonów. Wybieramy wówczas krawat od 1 do 3 tonów jaśniejszy lub ciemniejszy od marynarki. Należy przy tym pamiętać, że im jaśniejsza tkanina, tym lepszym wariantem będzie krawat ciemniejszy i na odwrót. Przykładowo, piaskowy garnitur lepiej będzie wyglądał z krawatem brązowym niż kremowym.
Z kolei krawat w tym samym kolorze co garnitur lub marynarki sprawdzi się najbardziej przy ciemnych barwach na uroczyste okazje, takie jak ślub (granat) lub pogrzeb (czerń).
Jeśli na krawacie są obecne różnokolorowe akcenty, takie jak wzorki geometryczne lub motywy roślinne, możemy je zestawić kolorystycznie z marynarką lub koszulą. To samo tyczy się kraty lub prążka na koszuli, tylko że tu wybieramy gładki krawat. Górne części garderoby to nie tylko jeden element, do których można go dopasować. W smart casualowych zestawach, to brązowe buty mogą podyktować nam kolor krawatu. Doskonale sprawdzi się tu brązowy knit. Mężczyźni ceniący ekstrawagancję i silne akcenty barwne mogą spróbować dobrać kontrastujący krawat.
Złote zasady
Oprócz odpowiedniej kompozycji kolorów za efektowny strój odpowiadają także inne krawatowe reguły. Jeśli łączymy kilka wzorów w jednej stylizacji (np. na garniturze, koszuli i krawacie), powinny być one różnej szerokości. Krawat musi być starannie zawiązany. Ładny węzeł, dociągnięcie do szyi i łezka to warunki udanej stylizacji.