Uniwersalna marynarka to must have w każdej męskiej szafie. Jej zaletą jest możliwość dopasowania do wielu stylizacji, wbrew pozorom nie tylko formalnych! Może stać się odskocznią dla tych, którzy na co dzień muszą nosić garnitury i pragną założyć coś bardziej komfortowego, a nadal stylowego. Z kolei mężczyźni lubujący się w t-shirtach i jeansach stworzą z nieformalną marynarką bardziej elegancki zestaw na specjalne okazje. Odpowiednio dopasowana nadaje klasy i powagi, a także zakrywa wady i eksponuje zalety sylwetki. Jeśli jednak niechęć do tego typu ubrania nadal nakazuje szukanie innych rozwiązań stylistycznych, warto zainwestować w elegancki sweter.
Kompromis w stylu smart casual
Czy można go osiągnąć po odrzuceniu pomysłu o kupnie sportowej marynarki? Okazuje się, że tak, a jej zamiennikiem może stać się sweter. Mimo że jego podstawową funkcją od początku było ocieplenie, w ostatnich latach nabrał szczególnego znaczenia w przemyśle odzieżowym. Kiedyś dzianina była noszona głównie przez robotników i sportowców, ale z czasem weszła do mody codziennej. Oprócz tego urozmaicono zasób i kolorystykę tkanin, z których szyto swetry.
W końcu sweter stał się także zamiennikiem marynarki. To Włosi szczególnie chętnie zakładają zamiast niej jednolite swetry na eleganckie koszule. Współczesny włoski styl to właśnie te dwa elementy wzbogacone o odpowiedni krawat. W ten sposób powstaje uniwersalna, półelegancka a przede wszystkim wygodna kompozycja wpisująca się w obecnie bardzo modny styl smart casualowy. Oczywiście każdego mężczyznę spotykają okazje, w które bez marynarki się nie obejdzie. Drugą sprawą, o której należy pamiętać, jest to, że swetry eksponują brzuch, który można optycznie zmniejszyć za pomocą dobrze dobranej marynarki.
Podstawowe modele swetrów
Na szczycie hierarchii eleganckich swetrów znajduje się kardigan, ponieważ jego fason, w połączeniu z odpowiednim rodzajem dzianiny i splotu, najbardziej przypomina marynarkę. Jego największą zaletą jest wyeksponowanie koszuli i krawata. Ten ostatni element, tak jak koszula, powinien być nieformalny (np. wełniany lub z matowego jedwabiu). Odpada błyszczący jedwab, zarezerwowany dla garniturów.
Wszystkim doskonale znany sweter w serek to kolejna propozycja do zestawienia z koszulą i krawatem, który tym razem będzie schowany. Ważne jest by niezależnie od tego, czy koszula jest zapięta, czy rozpięta pod szyją, wyłogi kołnierzyka nie wychodziły poza dekolt i nie rozjeżdżały na boki.
Trzecim smart casualowym wariantem jest sweter z okrągłym wykończeniem. Jest najmniej formalny z wymienionych modeli. Jego wadą jest mało wyeksponowany krawat, ale nie niektóre okazje w zupełności wystarczy. Wyłogi swetra również należy schować pod sweter.
Oprócz powyższych typów są jeszcze swetry z wysoką stójką i suwakiem, także pochodzące z włoskich ulic. Nie pasują jednak do półformalnego stylu, ponieważ całkowicie zasłaniają koszulę.