• 5 czerwca 2023

Wielu badaczy i naukowców podjęło się wyzwania sprawdzenia korelacji między temperamentem oraz charakterem kierowców a marką samochodu, na którą najchętniej się decydują. Powstały liczne raporty potwierdzające takie powiązania. Czy naprawdę osobowość ma związek z rodzajem samochodu?

Właściciele jakich marek są najmniej uprzejmi na drodze?

Brytyjska telewizja Dave przeprowadziła w 2017 roku ankietę, której zadaniem było wytypowanie najmniej uprzejmych kierowców i ich pojazdów. Blisko 55% ankietowanych potwierdziło, że miało chociaż jedno drogowe spięcie z właścicielem modelu BMW M3. Na podstawie codziennych obserwacji można dojść do wniosku, że w Polsce wyniki byłyby bardzo zbliżone.

Na takie auto decydują się najczęściej osoby stosunkowo młode, które podróżują jeszcze bez swoich rodzin. Wpływa to oczywiście na drogową brawurę, szybkie prędkości, a także liczbę powodowanych przez nich wypadów. Arogancja za kółkiem wylewa się również podczas korków bądź czekania na czerwonym świetle. Właściciele jakich marek znaleźli się na kolejnych lokatach? Co ciekawe, zarówno drugie, jak i trzecie miejsce to reprezentanci pojazdów z segmentu premium. Kolejno były to Range Rover i Audi TT. Na podstawie ankiety przeprowadzonej przez brytyjskich dziennikarzy można wnioskować, że brak kultury na drodze na pewnego rodzaju związek z zasobnością portfela. Wynik daje do myślenia, ale warto pamiętać, że powyższe badanie nie ma stu procent sprawdzalności w rzeczywistości.

marki samochodów

Po drugiej stronie rankingu również plasuje się reprezentant ze stajni BMW

Ankietowani z Wielkiej Brytanii podczas tego samego badania wskazali również na marki samochodów, z których właścicielami najprzyjemniej uczestniczy się w ruchu drogowym. Co ciekawe, po przeciwnej stronie rankingu znajduje się inny reprezentant koncernu BMW. Kierowcy uznali, że najbardziej uprzejmi są posiadacze samochodów MINI. W tym przypadku obiegowy stereotyp też ma w sobie ziarnko prawdy. Badani wskazali na tę markę, ponieważ uważają, że najczęściej korzystają z niej kobiety o nienagannej kulturze osobistej.

Jaki kolor auta wybiera kierowca konkretnym temperamencie?

Dla wielu osób kolor samochodu nie odgrywa znaczącej roli i nie kształtuje w głównej mierze decyzji zakupowych. Znaczna część społeczeństwa zgadza się z tym, potwierdzając tezę. Ludzie często nie zdają sobie jednak sprawy, że pewne zachowania wykonują podświadomie.

Inne raporty potwierdzają związek preferowanego koloru pojazdu z charakterem właściciela. Uznaje się, że w srebrnych autach jeżdżą osoby stawiające na uniwersalność, ale odznaczające się stosunkowo wysokim statusem społecznym. Niebieski kolor lakieru świadczy o łagodnym usposobieniu i dużej empatii względem innych uczestników ruchu. Mniej popularna żółć czy pomarańcz potwierdzają chęć nieustannego wyróżniania się z tłumu. Jeśli poruszasz się po mieście samochodem zielonym, z pewnością jesteś łagodny i przestrzegasz wszystkich przepisów ruchu drogowego.

Top