• 5 czerwca 2023

Usiądźmy na chwilę do wehikułu czasu… W starożytnym Rzymie znane było święto o nazwie Matronalia. Przypadało ono na pierwszy tydzień marca, związane było z macierzyństwem i płodnością. W tym wyjątkowym dniu mężowie spełniali życzenia swoich żon i zasypywali je prezentami. Niestety z czasem tradycja ta zniknęła… Na szczęście 28 marca 1909 roku po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku ponownie zagościło w kalendarzach i obchodzimy je po dziś dzień. Co roku jednak mężczyźni zadają sobie to samo pytanie: jaki kupić prezent na Dzień Kobiet?

Co mężczyźni kupują swym ukochanym?

W tym roku aż 75% panów zamierza uczcić ten wyjątkowy dzień jak informuje Barometr Providenta. Wśród pomysłów na prezent na dzień kobiet znajdziemy standardowe propozycje zakupu kwiatów i bombonierek, a część panów zdecyduje się na drobny upominek. Są jednak mężczyźni, którzy na ten dzień nie planują nic, należą do nich single, jak i osoby nieuznające kobiecego święta. “Pieniądze szczęścia nie dają”, ale wymienione na drobiazgi mogą sprawić obdarowanym dużo radości.

Oklepane, a może staromodne? Wcale nie!

Wbrew pozorom podarowanie kwiatów nie jest takie łatwe, bo jeśli oczywiste jest, że czerwone róże są symbolem miłości, to niewiele osób wie, że różowe oznaczają przyjaźń, wdzięczność i uznanie. Niektórym mogą się przydać białe tulipany, które poza czystością i niewinnością symbolizują także przebaczenie. Przemysław Kasza będący ekspertem ds. badań rynkowych w Provident Polska potwierdza, że według wyników ponad 60% ankietowanych sprezentuje paniom kwiaty, a 20% zamierza kupić drobny prezent. Co ciekawe kilka procent postanowiło zrobić coś wyjątkowego i zorganizować przyjęcie lub poświęcić czas swojej ukochanej, by spędziła go według własnego uznania.

Dlaczego niektórzy mężczyźni nie obchodzą Dnia kobiet?

Dzień kobiet jest ważnym świętem dla Polaków, jak wskazują badania, tylko 20% mężczyzn nie zamierza obchodzić tego dnia w żaden sposób. Argumentują to tym, że:

  • 56% nie posiada bliskiej osoby, z którą mogłaby uczcić ten dzień

  • 19% nie uznaje święta

  • 10% wskazuje, że nie stać ich na przezent

  • 6% obdarowuje swoją ukochaną na co dzień

Wyniki te oznaczają, że wielu mężczyzn obchodziłoby dzień kobiet, gdyby miało go z kim dzielić. Natomiast słowa uznania należą się panom, którzy dbają o swoje ukochane każdego dnia.

Ile mężczyźni wydają na prezenty dla swoich partnerek i od czego to zależy?

Jak się okazuje, wydatki związane są z wiekiem, młodszym mężczyznom łatwiej jest ponosić koszty, obdarowując ukochaną. Ekspert Providenta informuje, że średnia suma, jaką mężczyzna wydaje na Dzień Kobiet, wynosi około 60 zł. Osoby mające 29-39 lat, przeciętnie wydadzą 80 zł. Panowie powyżej 59 lat zdobędą się na wydatek w wysokości 30 zł. Prawdopodobnie z wiekiem lepiej rozumie się, że większe znaczenie ma okazywanie uczuć, a prezent jest tylko symbolem.

Jak kobiety postrzegają swoje święto?

Wiele kobiet chciałoby tego dnia być traktowane wyjątkowo i otrzymywać dowody uznania i szacunku. Najczęściej jako prezent paniom wystarczą kwiaty lub drobiazg oznaczający, że mężczyzna nie zapomniał o święcie ukochanej. Z wiekiem jednak kobietom święto to obojętnieje, a nawet uznają je za mało istotne.

Provident postanowił również sprawdzić, co kobietom w życiu daje powody do dumy, i co sprawia, że są zadowolone:

  • ponad 50% jest usatysfakcjonowane z osiągnięciami w życiu rodzinnym

  • 20% zadowala rozwój osobisty

  • 7% cieszy się swoim życiem zawodowym

Statystyki ukazały, że wciąż króluje tradycyjne podejście, więc ważniejsze jest życie prywatne od osiągnięć w karierze zawodowej.

Top