• 5 czerwca 2023

Sztuki walki to sport dla każdego. Nie ma powodu do tego, by się obawiać, ponieważ intensywność treningu zawsze jest dostosowywana do kandydata, co umożliwia każdemu uzyskanie szybkich efektów. Właśnie dlatego powinniśmy choć raz w życiu spróbować jednej z dziedzin sztuk walki.

Jakie sporty walki wybrać?

  • Boks - jednym z popularniejszych wyborów jest boks. Sport ten ma bogatą historię i jest jedną z dyscyplin zaliczanych do igrzysk olimpijskich. Od zawodnika wymaga się nie tylko siły, ale też wypracowania w sobie sprytu, który pozwoli przewidzieć kolejne kroki oraz umożliwi integrację całego Twojego ciała. Boks jest sportem bezpiecznym i kontaktowym, ponieważ polega na zadawaniu odpowiednich ciosów przeciwnikowi (prócz celowania w plecy, tył głowy oraz dolne partie ciała). Cieszy się on zainteresowaniem na całym świecie, ponieważ prócz ciała, kształtuje też sferę duchową człowieka.

  • Kick boxing - to dodatkowa forma boksu rozbudowana o możliwość kopnięć. Dzięki temu staje się ona znacznie bardziej zjawiskowa niż sam boks.

  • MMA - to sport mieszający w sobie różne style walki, a podstawą do niego, tak jak do kick boxingu, jest boks. Przy wybraniu tej dyscypliny, zawodnik musi nauczyć się wielu technik, które wymagają od niego dużej tężyzny fizycznej.

  • Zapasy - mają one również bardzo ciekawą historię, której początek sięga starożytności (zaliczają się do dyscyplin olimpijskich), a polegają na walce zwartej, skupiającej się głównie w parterze. Zawodnicy stosują bloki, wyrzuty i obalenia.

  • Karate - niezwykle popularną dyscypliną walki jest karate. Sport ten, oprócz skomplikowanych technik, opiera się też na kształtowaniu człowieka i samorozwoju. Karate wykorzystuje różne wersje sztuk walki, w zależności od tego, jakie są możliwości i oczekiwania ćwiczącego.

Jaki wpływ ma na człowieka uprawiany sport?

Zacząć możemy od tego, że sporty walki dostarczają każdemu odpowiednią dawkę aktywności. Sztuki walki pobudzają do aktywności ruchowej praktycznie całe ciało i właśnie dlatego powinieneś pamiętać, że są to dyscypliny bardzo wymagające. Zestawy ćwiczeń zapewnią Ci wzmocnienie mięśni i stawów, co będzie prowadzić do utraty tkanki tłuszczowej oraz do redukcji wagi. Wyżej wymienione dyscypliny dodatkowo prowadzą do usprawnienia koordynacji ruchowej, przez co Twój czas reakcji zostanie skrócony. Uprawianie takich sportów może też prowadzić do stabilizacji emocjonalnej, przez wszystkie negatywne emocje, które z siebie wyrzucamy.

Samoobrona - bonus przy ćwiczeniach

Umiejętność samoobrony to bonus, który nabywamy wraz ze zdobyciem doświadczenia w sztukach walki. Oznacza to, że nie musimy obawiać się wszelkiego ataku w życiu codziennym. Sporty te dodatkowo uzbrajają nas w pewność siebie. Pamiętać powinniśmy, że użycie wyuczonych technik walki dozwolone jest tylko na hali sportowej lub w czasie samoobrony.

Jaki sprzęt będzie nam potrzebny?

Obojętnie jaką dyscyplinę wybierzesz z tych opisanych wyżej, każda z nich będzie potrzebowała odpowiedniego sprzętu. Przy boksie podstawą będą rękawice bokserskie oraz kask. Przy MMA konieczne będą rękawice MMA, a w kick boxingu kask i ochraniacze. Pamiętaj, że warto jest zainwestować w sprzęt, ponieważ oznacza on jednocześnie minimalne bezpieczeństwo.

Top